Newsflashes

Newsflash:

Due to essential maintenance, digital image viewers will be temporarily unavailable between 9 pm (AEDT) Friday, 30 October and 8 am Saturday, 31 October 2020. We apologise for any inconvenience caused.

Shortlists announced for 2020 NSW Premier’s History Awards

Wednesday 5 August 2020

The State Library of NSW has TODAY [Wednesday 5 August] announced the shortlists for the 2020 NSW Premier’s History Awards. 

Eight judges considered 139 entries across the five prize categories. 

2020 NSW Premier’s History Awards shortlists (in alphabetical order by author): 
 

Australian History Prize ($15,000) 

Bedlam at Botany Bay by James Dunk (NewSouth Publishing) 

British India, White Australia: Overseas Indians, Intercolonial Relations and the Empire by Kama Maclean (NewSouth Publishing) 

The Shelf Life of Zora Cross by Cathy Perkins (Monash University Publishing) 
 

General History Prize ($15,000) 

Amboina 1623: Fear and Conspiracy on the Edge of Empire by Adam Clulow (Columbia University Press) 

The Warrior, the Voyager, and the Artist: Three Lives in an Age of Empire by Kate Fullagar (Yale University Press) 

Sundowner of the Skies: The Story of Oscar Garden, the Forgotten Aviator by Mary Garden (New Holland) 
 

NSW Regional and Community History Prize ($15,000) 

Surviving New England: A History of Aboriginal Resistance and Resilience Through the First Forty Years of Colonial Apocalypse by Callum Clayton-Dixon (Nēwara Aboriginal Corporation) 

Hotel Kosciusko: The History and Legacy of Australia’s First Planned Alpine Resort by Donald A. Johnston (Perisher Historical Society Inc. NSW) 

Griffin Rising: The First Decade of the Griffin Theatre Company 1979-1988 by John Senczuk (Janus Imprint) 
 

Young People’s History Prize ($15,000) 

Pirate Boy of Sydney Town by Jackie French (HarperCollins Publishers) 

The Good Son: A Story from the First World War, Told in Miniature by Pierre-Jacques Ober, Jules Ober, and Felicity Coonan (Candlewick Press) 

Australia’s Second World War #2: Haywire – The Dunera Boys by Claire Saxby (Scholastic Australia) 
 

Digital History Prize ($15,000) 

'Experiment Street — the true history of a city lane’ by Noëlle Janaczewska (ABC Radio National: The History Listen) 

The Eleventh: Introduction, Episode 1 and 6 by Alex Mann, Nikki Tugwell and Tim Roxburgh (ABC Audio Studios) 

History Lab Season3: The Law’s Way of Knowing, Podcast episodes 'Making a fortune' and 'Reading the Signs' by Tamson Pietsch, Emma Lancaster, Alana Piper, Trish Luker, Zoe Ferguson, Olivia Rosenman, Belinda Lopez, Sarah Mashman, Julia Carr-Catzel and Allison Chan (Impact Studios at the University of Technology Sydney) 
  

Download the full media release (PDF 260KB)

View list and judges' comments here